Cooking

Homemade Mozzarella

Homemade Mozzarella

A few weeks ago, my wife and I tried our hand at making mozzarella cheese. This kit from Leeners.com cost $25 and will make 6 pounds of cheese: The kit cost over $30 after shipping and handling, and we'll have to buy six gallons of fresh milk. That might soundRead more